لیست مقالات

ترجمه کتاب آن چه پزشک می شنود آنچه شما می گویید توسط خانم دکتر افروز معتمد

5 خرداد 1398

کتاب آن چه پزشک می شنود آن چه شما می گویید، نوشته ی دکتر دنیل اُفری است که توسط دکتر افروز معتمد متخصص قلب و عروق و دارای فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی ترجمه شده و در سال 1397 به چاپ سوم رسید و موضوع آن روایت هایی از پزشک و بیمار است و در ارتباط با پزشکی است. برگی از متن این کتاب ارزشمند را در این قسمت در اختیار شما خوانندگان عزیز می گذاریم تا بیشتر با محتوای این کتاب آشنا شده و با تهیه آن بتوانید از خواندن کامل این کتاب نهایت استفاده را ببرید.

ترجمه کتاب نیمه پنهان پزشک توسط خانم دکتر افروز معتمد

25 اردیبهشت 1398

کتاب نیمه ی پنهان پزشک نوشته ی دکتر دنیل اُفری است که توسط دکتر افروز معتمد متخصص قلب و عروق و دارای فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی ترجمه شده و در سال 1397 به چاپ دوم رسید و موضوع آن روانشناسی و هیجانی است و در ارتباط با روابط بین پزشک و بیمار است. برگی از متن این کتاب ارزشمند را در این قسمت در اختیار شما خوانندگان عزیز می گذاریم تا بیشتر با محتوای این کتاب آشنا شده و با تهیه آن بتوانید از خواندن کامل این کتاب نهایت استفاده را ببرید.

تغییر عادات زندگی به منظور پیشگیری از بیماری قلبی

13 آذر 1395

انجام اعمال تشخیصی درمانی قلبی ، به شما کمک خواهد کرد تا علائم ونشانه های بیماری قلبی تان بر طرف شود. از طرف دیگر لازم است شما یکسری از عادات زندگی تان را تغییر دهید. این تغییر عادات میتواند باعث افزایش سلامت قلب شما شده یا اینکه از بدتر شدن وضع قلبی تان جلوگیری کند. مهمترین تغییر عاداتی که که میتواند به وضعیت قلبی شما کمک کند، عبارتند از : ورزش کردن، تغذیه صحیح و ترک سیگار

تنگی دریچه میترال

13 آذر 1395

دریچه میترال بین دو حفره قلب قرار گرفته است  ودارای دو لت می باشد، در حین انقباض دهلیز چپ دریچه باز و خون از دهلیز چپ وارد بطن چپ میشود ولی در حین انقباض بطن چپ دریچه بسته می شده ، مانع ورود خون به دهلیز چپ می گردد. پس تنگی میترال ، انسداد ورودی جریان خون از دهلیز چپ به بطن چپ است . معمولا در تنگی میترال لتهای دریچه میترال ضخیم شده و محل های ارتباطی لتها ، بهم متصل می شوند . تنگی میترال یکی از علت های مهم نارسایی قلب در ایران است.

آنژیوپلاستی

13 آذر 1395

در طول آنژیو پلاستی، یک کاتتر راهنما داخل کرونری که دچار تنگی شده است میشود. یک سیم راهنما از این کاتتر عبور کرده و در نقطه تنگی کرونر قرار میگیرد. پزشک سیم راهنما را از طریق صفحه نمایش مشاهده میکند.کاتتر بالون از داخل کاتتر راهنما عبور داده میشود. سپس از طریق سیم راهنما هدایت شده تا به محل تنگی کرونر برسد.بالون به مدت کوتاهی ابتدا باد شده و سپس باد خالی میشود این کار باعث میشود که پلاک تنگ کننده کرونر به دیواره رگ فشرده شود. ممکن است هنگامی که بالون باد میشود شما احساس درد در سینه کنید. در صورت بروز این مشکل به پزشکتان اطلاع دهید.سپس بالون از باد خالی میشود. ممکن است یک استنت در محل تنگی قرار داده شود. سپس کاتتر و سیم راهنما از رگ خارج میشوند. با فشرده شدن پلاک تنگ کننده کرونر ، جریان خون کرونر به قلب افزایش میابد.

اکوکاردیوگرافی

13 آذر 1395

اکوکاردیوگرافی یکی از روش ‌های تشخیصی دقیق و در عین ‌حال راحت برای بررسی بیماری ‌های قلبی است. ۱٫ اکوکاردیوگرافی (اکو) چیست؟ اکو تستی است که در آن با استفاده از امواج فراصوتی تصویر متحرکی از قلب تهیه می‌شود. عکسی که از این طریق تهیه می‌شود جزئیات بیشتری را نسبت به عکس سادۀ رادیولوژی نشان می‌دهد. این عکس ساختار و عملکرد قلب را نشان داده، به‌علاوه فرد را در خطر مواجهه با اشعۀ ایکس قرار نمی‌دهد. در یک اکوی معمولی عکس‌های دوبعدی از قلب تهیه می‌شود.

نوار قلب

13 آذر 1395

نوار قلب ثبت فعالیت الکتریکی قلب به وسیله الکترودهایی است که بر روی پوست بدن می چسبند. الکتروکاردیوگرام یا نوارقلب, برای بررسی بیمارانی که درد قفسه سینه دارند، یا ممکن است دچار حمله قلبی شوند و یا کسانی که مشکوک به بیماری عروق قلبی یا نامنظمی ضربان قلب هستند استفاده می شود. همچنین برای تشخیص التهاب پرده دور قلب ، لخته خونی که جریان خون را در ریه مختل کرده( آمبولی ریوی )، سطح غیرطبیعی کلسیم و پتاسیم خون به کار می رود.

هولتر نوار قلب

13 آذر 1395

در این روش تشخیصی، دستگاه بسیار کوچکی با چسب به قفسه سینه بیمار متصل می شود . بیمار به خانه یا سر کار خود برمی گردد و همه کارهای روزمره خود را انجام می دهد، پس از ۲۴ ساعت ، بیمار به مطب بر می گردد تا دستگاه از بیمار باز شده و آنالیز شود. در طول این ۲۴ ساعت نوار قلب بیمار به شکل مداوم در دستگاه ذخیره می شود.

فشار خون

12 آذر 1395

فشار خون چیست ؟ خون برای جریان یافتن در رگها نیاز به فشار دارد که در واقع همان نیرویی است که خون بر دیواره رگ وارد می کند تا بتواند به پیش برود. عامل مولد این فشار، نیروی انقباضی قلب است. قلب به طور مداوم خون را به داخل رگ ها پمپ ميكند.از آنجا كه پمپ كردن خون توسط قلب به داخل رگها، نبض دار است، فشارخون بين دو سطح بالا و پایین، درنوسان است

اندوکاردیت عفونی

12 آذر 1395

 اندوکاردیت عفونی یک بیماری جدی است که باعث صدمه به دریچه های قلب شده و در صورتی که با انتی بیوتیک ها درمان نشود موجب عوارض جدی می شود .گاهي دريچه آسيب دیده نیاز به تعمیر و تعویض دارد .هر چه بیماری زودتر تشخیص داده شود، نحوه درمان آن آسانتر می باشد.