پیس میکر و نکاتی که باید در این زمینه رعایت کرد

پیس میکر از یک باطری و مدار الکتریکی ساخته شده است که در قاب مخصوصی قرار گرفته است. یک محفظه مخصوص اتصالات که لیدها وارد آن می شوند، نیز در بالای جعبه  فلزی قرار گرفته است. باطری پیس میکر حاوی یک باطری خشک لیتیمی است که انرژی مورد نیاز را فراهم می کند. داخل پیس میکر مدار الکترونیکی کوچکی وجود دارد که در حکم یک کامپیوتر کوچک است. انرژی خارج شده از باطری به موج های الکتریکی ظریفی تبدیل می شود که سبب انقباض قلب می شود.

دوره نقاهت

بعد از تعبیه پیس میکر پزشک یا پرستاران آموزش لازم را به شما ارائه می دهند:

1- پرهیز از حرکن بیش از حد دست ها در سمتی که پیس میکر کار گذاشته شده تا چندین روز بعد از تعبیه آن

2- از فشار مستقیم روی پیس میکر مانند خوابیدن، فشار دادن یا ور رفتن با آن خودداری کنید.

3- محل برش جراحی را خشک و تمیز نگه دارید.

4- محل برش جراحی را از نظر درد، تورم، قرمزی یا ترشح مورد بررسی قرار داده و در صورت مشاهده  موردی خاص پزشک را مطلع کنید.

5-در صورت مشاهده هر یک از علایم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

تنگی نفس، گیجی، اختلال تکلم، ضعف یا خستگی مداوم، درد قفسه  سینه ، تورم ساق یا بازو ها یا مچ ها، تپش قلب.

آغاز فعالیت جدید و ورزش

پس از تایید پزشک معالج و هنگامی که شرایط شما رو به بهبود باشد می توانید به تدریج به زندگی و فعالیت های عادی خود بازگردید این فعالیت ها شامل مسافرت و رانندگی، حمام، دوش و شنا، فعالیت جنسی مجدد، بازگشت به کار، انجام فعالیت های مورد علاقه نظیر قدم زدن باغبانی و ماهیگیری می باشد.

بعضی از بیماران با پیس میکر فعالیت های شدیدی از قبیل کشتی و تنیس انجام می دهند. به هر حال رعایت توصیه های پزشک مهم است. بازگشت به زندگی عادی احساس خوبی در شما ایجاد می کند.

روش اصلی کنترل پیس میکر و لیدها داشتن نوار قلب می باشد. نوار قلب فعالیت قلب شما و فعالیت پیس میکر را ثبت می کند. با وجود پروگرامر در مراکز کنترل  پیس میکر ، می توان از عمر باقیمانده ژنراتور مطلع شد یا برنامه پیس میکر راتغییر داد.

پیس میکر با ضریب اطمینان بالا ساخته شده است و در مقابل امواج الکترومغناطیسی ایجاد شده توسط وسایل خانگی مقاوم است.

لوازم بی خطر:

پتوی برقی، وسایل گرم کننده  برقی، جارو برقی، اتو، ماشین لباسشویی، خشک کننده ها، خوراک پزی، فر گازی ، فر برقی، توستر، مخلوط کن، درباز کن برقی، تلویزیون، رادیو، ویدیو، دستگاه استریو، کامپیوترهای رومیزی، نوت بوک و تردمیل، بیشتر وسایل دفتری، کامپیوتر خانگی، نوت بوک، کامپیوتر سرور، دستگاه های کپی، ماشین تحریر، فاکس، مودم ، پیرینترهای لیزری و سوزنی

وسایلی که با  حاشیه امنیت12سانتی متر بی خطر می باشد:

سشوار، ریش تراش، پیجرها، چرخ خیاطی، مسواک برقی، شارژر بلندگوهای قوی

معمولا موتور این وسایل باعث ایجاد محیط مغناطیسی می شوند. اگر احساس تپش قلب یا گیجی کردید از وسیله  مورد نظر دور شوید.

بعد از طی دوران نقاهت اکثر افراد دارای پیس میکر قادر به بازگشت به کار هستند.

وسایلی که با احتیاط مصرف شوند

فرستنده های رادیوی که تداخلات الکترومغناطیسی ایجاد می کند ، فرستنده های قابل حمل، موبایل و تلفن های بی سیم، فرستنده های اتومبیل و فرستنده های خانگی

قبل از کار کردن با وسایل زیر با پزشک مشورت کنید:

عایق حرارتی ، جوش الکتریکی ، کوره های فولادی، کوره آهنربای الکتریکی، آهنربای بزرگ و متوسط، کلیدهای برق ژنراتور ، خطوط انتقال نیرو و تاسیسات انتقال برق ، برج های رادیویی و تلویزیونی

راهنمای حمل و نقل و سیستم های امنیتی

اکثر افراد دارای پیس میکر می توانند به راحتی با رعایت موارد فوق سفر کنند .

اتومبیل: اگر کمربند ایمنی باعث ناراحتی شما شد در ماشین های جدید کمربند ایمنی قابل تنظیم است و یا با قرار دادن حوله بین کمربند ایمنی و پیس میکر در چند هفته ی اول راحتی شما بیشتر می شود.

امنیت فرودگاهی:

کارت شناسایی خود را نشان دهید، پیس میکر شما تحت تاثیر این سیستم قرار نمی گیرد .قاب فلزی پیس میکر شما باعث به صدا در آمدن زنگ خطر این سیستم می شود. در خواست بازرسی بدنی کنید.

ارسال دیدگاه