آترواسکلروز

آترواسکلروز بیماری است که در آن سرخرگ ها ضخیم و سفت می شوند. چربی، کلسترول و کلسیم در سرخرگ ها رسوب می کنند. این لخته ها و رسوبات باعث تنگی رگ ها  می شوند و به دنبال آن رگ ها سفت شده ، خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند  و ممکن است باعث مرگ و میر شود. رسوباتی که نرمتر هستند ممکن است در دیواره رگ باعث لخته شده و این لخته ها ممکن است از رسیدن خون به ارگان های حیاتی مثل مغز و قلب جلوگیری نمایند.

اثر آترواسکلروزیس در بدن  بسته به اینکه کدام رگ تنگ و مسدود شده باشد، متفاوت است. اگر رگ های قلب مسدود شوند درد قفسه سینه و سکته قلبی ایجاد می کند.

اگر رگ های مغز مسدود شوند ، حمله های ایسکمی مغزی رخ می دهد.

اگر رگ های دست و پا مسدود شوند ممکن است موجب نارسایی و کم خونی این اندام ها شود.

گاهی رگ های تامین کننده یک یا هر دو کلیه می تواند تنگ و مسدود گشته و گاهی اوقات سبب نارسایی کلیوی یا فشار خون بالا شوند.

بر طرف کردن عوامل خطر ساز

پایین آوردن فشار خون و کلسترول خون، استفاده از غذاهای سالم که مقدار سبزیجات و میوه آن ها زیاد باشد، قطع سیگار ، کاهش وزن، فعالیت بدنی (30دقیقه ورزش روزانه) ، کنترل دیابت و نداشتن استرس و افسردگی می تواند احتمال بیماری آترواسکلروزیس را کم کند.

عوامل مستعد کننده:

داشتن سابقه ی فامیلی بیماری های قلبی و عروقی

به طور کلی مردها بیشتر از زن ها دچار آترواسکلروزیس می شوند.

در زن ها این بیماری بعد از یائسگی بیشتر است.

مصرف سیگار

سیگار سطح کلسترول خوب را کاهش و سطح کلسترول بد را افزایش می دهد. سیگار به دیواره رگ ها آسیب می رساند و باعث کم شدن خاصیت ارتجاعی رگ می شود . سیگار به زودی سبب تنگ و منقبض شدن رگ ها به وسیله آترواسکلروزیس و کاهش هر چه بیشتر جریان خون به بافت ها می شود.

میزان بالای کلسترول

میزان بالای تری گلیسیرید باعث افزایش شانس ابتلا به آترواسکلروزیس می شود.

فشار خون بالا

فشار خون بالای مقاوم به درمان یک عامل خطر برای حمله  قلبی است

دیابت

افرادی که دچار دیابت هستند مستعد ابتلا به آترواسکلروز می باشند. خطر ابتلا به آترواسکلروز در افراد مبتلا به دیابت به خصوص در زنان 2 تا 6 برابر بیشتر از مردان است.

چاقی مفرط

چاقی، به ویژه چاقی شکمی  تنه ای، خطر بیماری عروق کرونر را افزایش می دهد.

عدم تحرک فیزیکی

ورزش می تواند با کاهش فشار خون و میزان کلسترول و با کمک به کاهش وزن باعث کم شدن عوامل خطر ساز شود.

میزان بالای هموسیستئین خون

میزان بالای هموسیستئین در خون می تواند مستقیما به دیواره رگ ها آسیب برساند . میزان هموسیستئین با افزایش سن به ویژه پس از یا ئسگی افزایش می یابد.

سطح بالای هموسیستئین در خون می تواند ارثی باشد. کمبود فولیک اسید یا ویتامین B6 یا ویتامین B12 ، نارسایی کلیوی ، برخی از سرطان ها نظیر سرطان پستان  می تواند باعث افزایش هموسیستئین شود.

ارسال دیدگاه