آنژین صدری

آنژین صدری  یک احساس ناراحتی است که به صورت متناوب در قفسه سینه ایجاد می شود و معمولا فقط چند دقیقه به طول می انجامد. محل آن معمولا در مرکز قفسه سینه و پشت استخوان جناغ است.

بیماران مبتلا به این عارضه معمولا آن را به صورت درد، سنگینی ، سفتی، پری یا احساس فشاری ناراحت کننده و فشارنده بیان می کنند. گاهی این درد یا ناراحتی به یک یا هر دو دست انتشار می یابد و گاهی هم انتشار آن به ناحیه پشت ، گردن، فک یا معده است در بعضی موارد هم بی حسی و کرختی شانه ها ، بازوها و یا مچ ها ایجاد می شود.

آنژین زمانی ایجاد می شود که ماهیچه قلب جریان خون و اکسیژن کافی دریافت نمی کند. به همین دلیل بیشتر در مواقع فعالیت یا استرس روحی  رخ می دهد. زیرا در این زمان فشار خون و ضربان قلب افزایش می یابد و ماهیچه قلب احتیاج به اکسیژن بیشتری پیدا می کند.

آنژین صدری و سکته قلبی

هم آنژین صدری و هم  حمله قلبی در نتیجه جریان خون ناکافی به ماهیچه قلب ایجاد می شوند ولی یک تفاوت مهم بین این دو وجود دارد، در آنژین جریان خون کاهش یافته است و این موضوع به خصوص زمانی که قلب باید کار بیشتری انجام دهد، نمایان تر است. این کاهش موقتی جریان خون باعث ایجاد ناراحتی در قفسه سینه می شود. ولی در یک سکته قلبی جریان خون به قسمتی از ماهیچه قلب ناگهان قطع می شود و این به دلیل بسته شدن یکی از عروق کرونر است. درد ایجاد شده در این حالت معمولا شدیدتر و طولانی تر است.

حملات آنژین باعث صدمه دائمی به ماهیچه قلب نمی شوند. با این حال مشکلات زمینه ای موجود که باعث ایجاد آنژین می شوند می توانند منجر به سکته قلبی شوند و سکته قلبی با آسیب های دائمی ماهیچه قلب همراه است. بعضی افراد مبتلا به آنژین دچار سکته قلبی نشده اند و برخی نیز تنها پس از سکته قلبی دچار حملات آنژین صدری می شوند.

راه های مقابله بدن

زمانی که عروق کرونر دچار انسداد نسبی می شوند بدن شما روشی برای افزایش جریان خون به ماهیچه قلب دارد. به این صورت که عروق مجاور متسع شده و شاخه های ریز جدیدی ساخته می شوند تا خون بیشتری را به منطقه هدایت کنند. این پدیده را «جریان خون جانبی» می نامند.

اگر جریان خون جانبی به خوبی ایجاد شود ممکن است علایم آنژین کاهش یافته و یا حتی کاملا بر طرف شوند. این جریان خون اضافی به ماهیچه های قلب می تواند مانع ایجاد سکته شود و اگر هم یک سکته قلبی رخ دهد، آسیب دائمی ماهیچه قلب خفیف تر خواهد بود.

آنژین در اثر چه عاملی ایجاد می شود؟

آنژین و سکته قلبی علت واحدی به نام «تصلب شرایین» دارند. تصلب شرایین تجمع رسوبات حاوی چربی مثل کلسترول در شریان های کرونر است. این عارضه معمولا در ابتدای زندگی شروع می شود به گونه ای که اکثر افراد در میانسالی دچار درجاتی از آن هستند.

تشخیص بیماری

معمولا پزشک می تواند از توضیحاتی که در مورد علایم بیماریتان به او می دهید به تشخیص برسد. معاینه فیزیکی و نوار قلب در حالت استراحت می توانند کاملا طبیعی باشند . به همین دلیل پزشک ممکن است درخواست تست ورزش برای شما بکند، هدف از این آزمایش اندازه گیری کارکرد قلب در حین انجام فعالیت فیزیکی و افزایش بار وارد بر قلب است. نوار قلبی که در حین فعالیت بدنی گرفته می شود ، می تواند نرسیدن مقدار کافی اکسیژن به قلب را ثبت کرده و نمایش دهد .

حتی پس از گرفتن شرح حال از بیمار، معاینه بالینی و تست ورزش، تشخیص آنژین صدری می تواند مشکل باشد. در این موارد پزشک ممکن است درخواست «اسکن تالیوم»  بکند. در طی این آزمایش یک ماده رادیواکتیو(تالیوم یا تکنزیوم) به یک ورید تزریق شده و جریان خون به ماهیچه قلب در حال ورزش اندازه گیری می شود. این اندازه گیری با رد یابی ماده رادیواکتیو انجام می شود.

ممکن است پزشک تشخیص دهد آزمایش دیگری به نام سی تی آنژیو و یا «آنژیوگرافی عروق کرونر» لازم است. این آزمایشات در حقیقت فیلمی است که با اشعه ایکس از شریان کرونر شما گرفته می شود.

درمان دارویی

نیتروگلیسیرین

نیتروگلیسیرین معمولا به خوبی جلوی درد و ناراحتی را در آنژین می گیرد و یا آن را کمتر می کند. این دارو معمولا به صورت قرص های کوچک زیر زبانی یا اسپری دهانی استفاده می شود.

این قرص ها ارزان هستند و به سرعت اثر می کنند. همیشه مقداری از آنها را همراه داشته باشید. قرص ها را از قوطی خود خارج نکنید چون این قرص ها نسبت به نورو حرارت حساس هستند. به علاوه دارو را طبق دستور دقیق پزشک مصرف کنید.

مطمئن شوید قرصهایتان همیشه همراهتان است. قبل از شروع فعالیتی  کهاحتمال می دهید آنژین را در شما ایجاد کند؛ یکی از آنها را مصرف کنید. زمانی هم که درد شما یک یا دو دقیقه پس از قطع فعالیت از بین نمی رود و یا بدون فعالیت ایجاد می شود یکی از این قرص ها را مصرف کنید.

پزشکتان را از فعالیت هایی که معمولا درد آنژینی را در شما ایجاد می کند مطلع سازید تا او بتواند در قطع حمله ها کمکتان کند.

ممکن است مجبور شوید در طی چند روز چند قرص برای کنترل علایمتان مصرف کنید، نیتروگلیسیرین دارویی نسبتا مطمئن است و اعتیادآور نیست، بنابراین به خاطر مصرف آن نگران نباشید. اگر مصرف دارو آنژین شما را به طور کامل بر طرف نمی کند و یا درد شما شدید تر شده یا در دفعات بیشتر ایجاد می شود، حتما این موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.

برخی نکات در مورد مصرف نیتروگلیسیرین

اگر آنژین شما بعد از 15 دقیقه از استفاده اولین قرص نیتروگلیسیرین بر طرف نشد به اورژانس مراجعه کنید.

با پزشک در مورد تمدید و تکرار نسخه هر 6ماه مشورت کنید. چراکه قرص هایی که بیش از 6 ماه از خریدشان گذشته باشد ممکن است اثر خود را از دست داده باشند.قرص های خوب در زیر زبان احساس سوزش خفیف ایجاد می کنند.

پزشکتان همچنین ممکن است فرم های طولانی اثر ترکیبات این دارو را به شما تجویز کند.

این دارو به اشکال دهانی یا روغن مالیدنی به پوست و یا برچسبهای پوستی نیز وجود دارد.

بعضی از افردای که از این دارو استفاده می کنند دچار سردردی کوتاه و یا احساس سنگینی در سر می شوند. این عوارض معمولا پس از چندبار استفاده از دارو از بین می رود. اگر دچار این عارضه هستید و مشکل شما بر طرف نمی شود؛ ممکن است لازم باشد پزشکتان میزان مصرف دارو را برای شما کمتر کند.

سایر درمان های دارویی

برای کاهش بیشتر میزان حملات، پزشک شما ممکن است داروهای دیگری در کنار نیتروگلیسیرین تجویز کند. دسته ای از داروها به عنوان مهار کننده های بتا از این جمله اند. این داروها با کاهش ضربان قلب و پایین آوردن فشار خون، کار قلب را در حین فعالیت کم می کنند. از دیگر داروهایی که اغلب استفاده می شوند، گروه مهارکننده های کانال کلسیم هستند که فشار خون و گاهی ضربان قلب را در حین فعالیت کم می کنند. همچنین این دارو ها مثل نیتروگلیسیرین شریان های قلب را گشاد می کنند.

انژیوپلاستی

اگر درمان دارویی به بهبود آنژین شما نینجامد، پزشکتان ممکن است آنژیوپلاستی را برایتان انجام دهد. این تکنیک می تواند جریان خون را در عروق خونی تنگ شده افزایش دهد.

در این روش، پزشک وسیله ای میله مانند (کاتتر) را که در سر ان بادکنکی وجود دارد به داخل عروق هدایت می کند. قرار گرفتن سر این میله یا کاتتر در مجل رگ تنگ شده به وسیله فیلمی که با اشعه X گرفته می شود، تایید می گردد. در این زمان بادکنک از هوا پرشده و توده ای که باعث تنگی رگ در آن محل شده و در اثر تصلب شرایین به وجود آمده است، تحت فشار قرار گیرد. سپس بادکنک از هوا خالی شده و کاتتر از درون رگ خارج می شود. این شریان ها ممکن است در طول زمان دوباره بسته شوند، به همین علت از وسیله ای به نام «استنت» برای کاهش احتمال این عارضه در آن محل استفاده می شود.

روش استنت گذاری

استنت وسیله ای از جنس سیم مشبک است که برای باز نگه داشتن رگ استفاده می شود. این وسیله به صورت فشرده شده در نوک کاتتر آنژیوپلاستی قرار داده می شود و با روشی که اشاره شده به کمک عکسبرداری با اشعه X به محل رگ دچار تنگی هدایت می شود. وقتی بادکنک کاتتر از هوا پر می شود استنت هم باز شده و در محل قرار می گیرد و به این صورت یک شبکه فلزی برای جلوگیری از بسته شدن رگ در محل مستقر می شود. استنت برای همیشه در شریان باقی می ماند و باعث باز نگه داشته شدن آن می شود. نتیجه بهبود جریان خون منطقه ای از قلب است که به وسیله آن شریان تغذیه می شود و این خود به رفع درد آنژین می انجامد.

انواع استنت ها بر اساس برخی خصوصیات شریانی که تنگ شده است؛ استفاده می شوند. این خصوصیات شامل اندازه شریان و محل تنگی در آن است. این وسیله همچنین ممکن است برای باز نگه داشتن شریانی که به وسیله کاتتر آنژیوپلاستی آسیب دیده یا پاره شده است استفاده شود. استفاده از استنت در حال حاضر به عملی شایع تبدیل شده است.

"بسته شدن دوباره" یکی از عوارض استنت گذاری است. در سال های اخیر ، انواع جدیدی از استنت ها ساخته شده اند. بعضی از این انواع جدید با داروهایی پوشیده شده است که جلوی بسته شدن عروق خونی را می گیرند و این به افزایش موفقیت درازمدت این روش انجامیده است. بیمارانی که استنت برایشان گذاشته شده است، باید از یک یا چند داروی رقیق کننده خون استفاده کنند. نمونه های این داروها، آسپیرین، تیکلوپیدین، و کلوپیدوگرل هستند. معمولا این دو دارو به مدت یک سال و آسپیرین برای تمام عمر استفاده می شود. تشخیص دهنده های فلز که در فرودگاه ها برخی فروشگاه ها و سایر اماکن استفاده می شوند، با وجودی که مثل دستگاه های MRI از میدان های مغناطیسی استفاده می کنند ، تاثیر منفی بر استنت ها ندارند.

جراحی

اگر با وجود استفاده از داروها دچار آنژین های متعدد و ناتوان کننده می شوید یا اگر شریان های قلبتان به شدت تنگ شده است ممکن است نیاز به جراحی پیدا کنید. در عمل بای پس که معمولا در این موارد استفاده می شوند، یکی از شریان ها یا وریدهایی که از پا یا سینه گرفته می شوند به شریان بسته شده پیوند زده می شود و مانند میان بری برای جریان خون رگ بسته شده عمل می کند، اگر بیش از یک شریان بسته شده باشد این عمل روی هر یک از آنها انجام می شود.

شما چه می توانید بکنید؟

شما می توانید برای کاهش خطر سکته روش زندگیتان را اصلاح کنید . پیشنهادهایی که در قسمت های آینده خواهید خواند به شما در این زمینه کمک می کند.

فعالیت فیزیکیتان را افزایش دهید

ورزش در حد متوسط به کنترل وزن و مقابله با استرس کمک می کند و می تواند برای شما مفید باشد، البته در ابتدا بهتر است با تمرینات سبک تر شروع کنید . در اغلب موارد آنژین با شروع یک برنامه ورزشی کاهش می یابد. از پزشک خود در مورد میزان و نوع فعالیت ورزشی مناسب سوال کنید. اگر ناراحتی و درد شما طی ورزش روزانه ایجاد می شود؛ احتمالا پزشک به شماپیشنهاد خواهد کرد فعالیت ورزشی خود را اصلاح یا کلا قطع کنید.

انواع فعالیت هایی را که در شما علایم آنژین ایجاد می کنند، بشناسید و از آنها پرهیز کنید.مهم این است که بدانید فعالیت ورزشی با چه شدتی و نه با چه مدتی، آنژین ایجاد می کند. مثلا بعضی از افراد ممکن است بتوانند یک کیلومتر یا بیشتر بدون ناراحتی راه بروند البته اگر میزان نیرویی که مصرف می کنند را تنظیم کنند ولی همین افراد اگر چند متر با سرعت راه بروند دچار حمله آنژین می شوند.

بعضی دیگر می توانند انواع خاصی از کار و فعالیت را در تمام طول روز انجام دهند ولی فعالیت شدید به سرعت باعث ایجاد درد سینه در آنها می شود.

اگر تماس جنسی و رابطه زناشویی باعث بروز آنژین در شما می شود با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید. استفاده از نیتروگلیسیرین ممکن است مانع آنژین در حین فعالیت جنسی شود.

بعضی از افراد به این نتیجه می رسند که فعالیت در هوای سرد، گرم یا بعد از غذای سنگین باعث افزایش دفعات آنژین در آنها می شود. شما نیز ممکن است مشاهده کنید کاری که به آسانی در هوای معتدل انجام  می دهید هنگام سرما ودر هوای زمستانی باعث درد سینه می شود ، در چنین شرایطی فعالیت های خود را در هوای زمستانی محدود کرده و وقتی به بیرون از خانه می روید لباس گرم بپوشید و قبل از انجام کارهای سنگین در هوای سرد با پزشکتان مشاوره کنید.

از هیجان های روحی بپرهیزید

هر نوع هیجان روحی و عصبانیت ناگهانی می تواند منجر به آنژین شود. فراگیری روش های کنترل احساسات می تواند به شما در تسلط بر دردهای آنژینی کمک کند.

شرایطی را که به صورت روزانه برایتان ایجاد می شود و احساس فشار روحی در شما ایجاد می کند شناسایی کرده و سعی کنید کنترلشان کنید.

از فشارهای زمانی مثل برنامه های فشرده پرهیز کنید و بر اینکه هر کاری را حتما خودتان انجام داده و به پایان برسانید؛ اصرار نداشته باشید.

البته مسلم است که کسی نمی تواند از همه شرایط استرس زا اجتناب کند . بنابراین بهتر است این شرایط را پیش بینی کرده و قبل از آنها با مشورت پزشک از نیتروگلیسیرین استفاده کنید تا مانع به وجود آمدن درد سینه شود.

مدیتیشن و تمرین های آرامش بخش روش های خوبی برای مقابله با استرس هستند. بعضی پزشکان توصیه می کنند ماهیچه های خود را در روز به مدت 20 دقیقه کاملا شل کنید. از دیگر روش های کنترل استرس، انجام دادن تمرین هایی شامل نفس های مکرر عمیق است. تمرکز بر یک فکر یا تجربه خوشایند از دیگر راه های خوب مبارزه با استرس است.

وقتی موارد فوق کمک کننده نیستند، ممکن است از یک داروی آرام بخش استفاده شود. ممکن است احساس کنید استفاده از این داروها نشانه ای از ضعف است یا از وابسته شدن به آنها بترسید . در این صورت نباید نگران باشید چرا که این داروها در کنترل آنژین مطمئن و موثرند. البته اگر زیر نظر یک پزشک  و طبق دستور دارویی مصرف شوند.

روش تغذیه خود را اصلاح کنید

هضم غذا هم مثل فعالیت فیزیکی ممکن است باعث شود قلب شما بیشتر فعالیت کند به همین دلیل ممکن است متوجه شوید درد آنژینی بعد از یک وعده غذای سنگین در شما بیشتر ایجاد می شود.

سعی کنید از غذاهای سنگین و وعده های غذایی حجیم تا حد امکان خودداری کنید . بعد از خوردن غذا کمی استراحت کنید. اگر درد آنژینی بعد از غذا در شما معمول است امکان دارد پزشکتان نیترو گلیسیرین را قبل از تغذیه برایتان تجویز کند.

وزن اضافی نیز می تواند به بدتر شدن آنژین بینجامد، اغلب آنژین بعد از کاهش وزن کمتر می شود و یا به کلی از بین می رود . حتی اگر اضافه وزن ندارید پزشکتان ممکن است کنترل چربی های اشباع و کلسترول را به شما توصیه کند و شما را تحت رژیم غذایی خاصی قرار دهد.

با پزشکتان در مورد مصرف الکل مشورت کنید

مصرف الکل بر قلب شما تاثیر منفی خواهد داشت. به علاوه برخی افراد مبتلا به آنژین صدری دچار مشکلات پزشکی دیگری هستند که منع مصرف الکل را برایشان به دنبال خواهد داشت.

با پزشکتان در مورد مصرف الکل مشورت کنید و به خاطر داشته باشید نوشیدن آن جلوی کم کردن وزنتان را هم خواهد گرفت چرا که نوشابه های الکلی معمولا سرشار از انرژی هستند.

سیگار نکشید و از قرارگرفتن در معرض دود سیگار دیگران نیز بپرهیزید

کشیدن سیگار برای همه مضر است و اگر شما مبتلا به آنژین صدری یا مشکلات قلبی هستید برای شما مضرتر خواهد بود . بنابراین لازم است برای ترک آن تلاش کنید. کشیدن سیگار با منقبض کردن عروق بر قلب شما فشار می آورد به علاوه باعث تندتر شدن ضربان قلب می شود و در کنار این دو مسئله با جایگزین شدن منوکسیدکربن به جای اکسیژن در خون شما، به کاهش اکسیژن در دسترس قلب هم می انجامد در نتیجه این عوامل سیگار معمولا آنژین را شدیدتر کرده و خطر سکته قلبی را هم زیادتر می کند.

اگر سیگار می کشید حتما آن را قطع کنید و اگر در این زمینه به کمک احتیاج دارید با پزشکتان مشورت کرده و از برنامه های ترک سیگار استفاده کنید.

فشارخونتان را کنترل کنید

فشار خون بالا خطر ایجاد بیماری های قلبی و سایر اختلالات گردش خون را بالا می برد به علاوه کار قلب را افزایش داده و آنژین صدری را بدتر می کند .

کنترل فشار خون بالا برای شما ضروری و لازم است بنابراین توصیه ها و دستورات دارویی پزشکتان را در این زمینه دقیقا رعایت کنید.

ارسال دیدگاه