نوار قلب

نوار قلب ثبت فعالیت الکتریکی قلب به وسیله الکترودهایی است که بر روی پوست بدن می چسبند.

الکتروکاردیوگرام یا نوارقلب, برای بررسی بیمارانی که درد قفسه سینه دارند، یا ممکن است دچار حمله قلبی شوند و یا کسانی که مشکوک به بیماری عروق قلبی یا نامنظمی ضربان قلب هستند استفاده می شود. همچنین برای تشخیص التهاب پرده دور قلب ، لخته خونی که جریان خون را در ریه مختل کرده( آمبولی ریوی )، سطح غیرطبیعی کلسیم و پتاسیم خون به کار می رود.

گاهی اوقات نوار قلب بعنوان بخشی از معاینه فیزیکی معمول یا برای غربالگری افرادی که در خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند شامل افرادی که فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت یا تاریخچه فامیلی محکمی از بیماریهای قلبی دارند و افراد سیگاری، بکار برده می شود. گاهی اوقات نوار قلب نمایانگر بیماری قلبی در افراد است، حتی اگر فرد هیچ علامتی نداشته باشد.

پزشکان با دانستن اشکال طبیعی و غیر طبیعی این امواج می ‌توانند بیماری ‌های قلبی و حتی غیر قلبی که منجر به تغییرات الکتریسیته قلب می ‌شوند را شناسایی و درمان کنند.

مواردی که در نوار قلب قابل تشخیص است شامل:

·         تعداد و الگوی غیرطبیعی ضربانات قلب

·         ضخیم شدگی عضلات دیوارۀ قلب در اثر فشار خون بالا یا سایر بیماری‌ها

·         شواهد حملۀ قلبی اخیر و اثرات بر جای مانده از حملات قلبی گذشته

·         نواحی از قلب که خون‌رسانی کافی ندارند

·         شواهد اختلالات الکترولیتی در بدن

آمادگی مورد نیاز برای نوار قلب چیست؟

هیچ آمادگی قبلی خاصی برای انجام این اقدام تشخیصی مورد نیاز نمی‌باشد .

در طول فرایند گرفتن نوار قلب چه اتفاقاتی می‌افتد؟

گرفتن نوار قلب در حالت استراحت، یک فرآیند بدون درد است که کمتر از ۵ دقیقه به طول می‌انجامد. این تست ممکن است در مطب پزشک، درمانگاه یا بیمارستان انجام شود.

برای انجام این تست برچسب‌های کوچکی بر روی قفسۀ سینه، مچ دست و قوزک پا چسبانیده می‌شوند.

این برچسب‌ها از طریق کابل‌هایی به دستگاهی که فعالیت الکتریکی قلب را ضبط می‌کند، وصل می‌شوند. سپس گزارش ضربانات قلب بر روی کاغذ چاپ می‌شود و در اختیار پزشک قرار می‌گیرد. یک نوار قلب کامل از ۱۲ زاویه ضربانات قلب را نشان می‌دهد.

فواید نوار قلب چیست؟

نوار قلب یک تست ساده است که اطلاعات زیادی در مورد عملکرد قلب در اختیار پزشک قرار می‌دهد این تست به تشخیص سریع حملۀ قلبی کمک می‌کند به نحوی که پس از تشخیص می‌توان درمان را به سرعت شروع کرد. از طریق نوار قلب عملکرد الکتریکی قلب و اختلالات آن مشخص می‌شود و پزشک تشخیص می دهد که آیا جهت کنترل ضربانات قلب نیاز به مصرف دارو یا استفاده از وسایل جانبی مانند ضربان‌ساز خارجی می‌باشد یا خیر.

عوامل خطر این اقدام تشخیصی کدامند؟

نوار قلب اقدام غیر تهاجمی است و در هر سنی و زنان حامله نیز قابل انجام است.

ارسال دیدگاه